Starfikir

Loading...

Yatırım dahisinden 10 altın tavsiye

Hayata gazoz satarak başlayan ve halen dünyanın ikinci büyük dolar milyarderi olan Warren Buffett’tan da borsayla ilgili çarpıcı sözler duyamazsınız. Ona göre, borsa yatırımcılığı bir sanat veya bilim gibi süslü sözlerle tanımlanamaz. Gerçek borsacılık, insanın nefsine hakim olması ve kazanmak için alelade, normal, heyecansız bir yol izlemeye razı olmasıdır.

Yatırım dahisinden 10 altın tavsiye
Loading...
33
19 Şubat 2015 - 20:33

Hayata gazoz satarak başlayan ve halen dünyanın ikinci büyük dolar milyarderi olan Warren Buffett’tan da borsayla ilgili çarpıcı sözler duyamazsınız. Ona göre, borsa yatırımcılığı bir sanat veya bilim gibi süslü sözlerle tanımlanamaz. Gerçek borsacılık, insanın nefsine hakim olması ve kazanmak için alelade, normal, heyecansız bir yol izlemeye razı olmasıdır. Heyecan verici yol izleyip zarar etmek yerine, sıkıcı bir yol izleyip kâr etmek herhalde tercihe şayandır. Nitekim, Buffett, kurduğu yatırım fonundaki alımlarında ilginç tercihlere yer vermeyerek hep temel ürün ve hizmetler sunan şirketleri seçer. Mesela, tıraş bıçağı, deterjan, alkolsüz içkiler ve otomobil sigortası gibi.

Buffett’ın en temel stratejisi, uzun vadede değer kazanacak firmalara yatırım yapmaktır. Kısa vadede kârlı olan fakat çabucak battal hale gelebilen moda sektörlere ve teknoloji şirketlerine yatırım yapmaz. CNBC, Buffett’ın yatırımcılara en önemli 10 tavsiyesini sıraladı:

1.Birinci kural: Asla para kaybetme. İkinci kural: Birinci kuralı unutma.

2.Şahane bir şirketin hissesini iyi bir fiyata almak, iyi bir şirketin hissesini şahane bir fiyata almaktan daha iyidir.

3.Bizim yatırımlarımız değişimden çok değişim yokluğundan kâr eder. Bir sakız şirketine yatırım yaptığımızda bu firmanın internetteki gelişmelerden etkilenmeyeceğini biliriz.

4.Hisse alacağım zaman bir aptalın bile yönetebileceği kadar mükemmel şirketlerden almaya çalışırım. Çünkü en nihayetinde aptalın biri o şirketin başına geçecektir.

5.Hisse piyasasında her fırsata balıklama atlamanıza gerek yok. Kendi zamanınızı bekleyebilirsiniz.

6.Fiyat, ödediğiniz miktardır, değer ise onun karşılığında ne aldığınızdır. Hisse ya da çorap alıyor olmam fark etmez, fiyatı düştüğü zaman kaliteli ürünleri satın almaya çalışırım.

7.Sürekli iyi bir fiyattan satmaya çalışmayın. Asıl olarak alış fiyatınız o kadar düşük olsun ki vasat bir satış fiyatı bile iyi kâr getirsin.

8.Yatırım yaptığınız iş kolunu gerçekten iyi anlıyorsanız daha dar bir güvenlik marjına ihtiyaç duyarsınız.

9.Piyasa öngörüsü yapanların falcılardan farkı yoktur. Bence kısa dönem piyasa tahminleri zehirlidir. Bu tahminler çocukların ve piyasada çocuk gibi davranan yetişkinlerin erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

10.Çok aktif davrandığımız için değil, işin sonunda haklı çıktığımız için para kazanıyoruz. Kazanç için ne kadar bekleyeceğimize gelince, süresiz bekleyebiliriz.

Loading...
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemizde yayınlanan yazıların telif hakları haber kaynaklarına aittir, lütfen izin almadan kopyalamayınız.