Starfikir

Loading...

Mutluluk ve başarı

Mutluluk insanın kendi yaşamında. Küçük görülen, horlanan, insani ilişkilerinde ve doğa ile uyumunda. Başarı isteyen, iktidar için çırpınan şöhret için aklını oynatan insanlar; buyrun devam edin, aynı trende yolculuk etmiyoruz.

Mutluluk ve başarı
Loading...
20
01 Mart 2016 - 22:02

mutluluk7
Son yıllarda gittikçe güçlenen bir duyguyla, başarılı olmak denilen soyut bir üssü reddediyorum.
Daha çok ün, daha çok para, başka insanlar üzerinde daha çok otorite, daha çok şu, daha çok bu..
Peki bunlar neye yarıyor? İnsanın derinliğini mi artırıyor? Duygulara ve dünyayla uyumum mu gelişiyor? Hiçbiri olmuyor bunların.
Soyut bir şan, şeref, para.. İktidar dünyasının pırıltısı yüzünden hastalanıyor insanlar. Kıskançlık krizleri geçiriyorlar. Gençlikten sonra ve yaşlılıktan önceki kısacık süreyi bir cehennem içinde geçiriyorlar. Oysa hiçbir başarı, küçük bir kız çocuğunun gülüşündeki mutluluğu yaratamaz.
Hiçbir ün, baharın ilk günlerinde omzunuzu ısıtan güneş kadar değerli değildir. Bir insanı sevmenin derinliği, hiçbir iktidarla kıyaslanamaz. Mutluluk insanın kendi yaşamında. Küçük görülen, horlanan, insani ilişkilerinde ve doğa ile uyumunda. Başarı isteyen, iktidar için çırpınan şöhret için aklını oynatan insanlar; buyrun devam edin, aynı trende yolculuk etmiyoruz.
Zülfü Livaneli, Orta Zekâlılar Cenneti

Loading...
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemizde yayınlanan yazıların telif hakları haber kaynaklarına aittir, lütfen izin almadan kopyalamayınız.