Aidiyet ile ilgili söylenmiş güzel sözler

Aidiyet ile ilgili anlamlı ve güzel sözler

Yaşamak, bir başkasına ait olmaktır. Ölmek, bir başkasına ait olmaktır. Yaşamak ve ölmek aynı şeydir. Ama yaşamak başkasına dışarıdan ait olmakken, ölmek içeriden ait olmaktır. Bu ikisi birbirine benzer, tek fark, hayat ölümün dış tarafıdır.

Fernando Pessoa

Ne kadar çok çalıştığın, ne kadar yetenekli olduğundan ziyade görev yaptığın kuruma ait olup olmadığın önemlidir.

Bensiyon Pinto

İnsanların, çocukluk yıllarının geçtiği coğrafyaya duydukları duygusal bağ ve aidiyet hissi yerçekimi gibidir.

Buket Uzuner

Anladım ki aidiyet, kan bağından önce gelen bir şeydir.O da aynı toprak üzerinde ortak bir geçmişle kurulabilir.

Nazan Bekiroğlu

Aidiyet birlikte olma çabasıdır, sahiplenme değil.

Adem Güneş

Aidiyet ihtiyacı insanın en karmaşık duygusudur.Bir yandan özgürlüğe düskündür insan ruhu,diğer yandan tutunacak dal arar.Tutunabildiği kadar kendini güvende hisseder.İnsan bir yandan “Ellerimi bırak hür olmak istiyorum”derken ,diğer yandan”yanımdan ayrılma ait olmak istiyorum”der.

Adem Güneş

Eğer birşeye bağlanma ihtiyacınız varsa özgürlüğünüze bağlanın.

Akif Manaf

Bütün dönemlerde, meşru olarak “kimlik” denebilecek kadar her koşulda ötekilerden son derece üstün, tek bir ana aidiyet olduğunu düşünen insanlar olmuştur. Kimileri için ulus, kimileri içinse din ya da sınıf. Ama hiçbir aidiyetin mutlak surette baskın çıkmadığını anlamak için dünyada olup biten farklı çalışmalara bir göz gezdirmek yeter.

Amin Maalouf

Başkalarını çoğu zaman en dar aidiyetleri içine sıkıştıran bizim bakışımız ve onları özgür kılacak da gene bizim bakışımız.

Amin Maalouf

Bir insanın kimliği başına buyruk aidiyetlerin birbirlerine eklenmeleri demek değildir, kimlik bir “yamalı” bohça değildir, gergin bir tuval üzerine çizilen bir desendir; tek bir aidiyete dokunulmaya görsün, sarsılan bütün bir kişilik olacaktır.

Amin Maalouf

Bağlılık duygusu bebeğin annesine yakın olmasını sağlar, böylece bebek hem beslenir hem de çevreden gelebilecek olumsuz etkilere karşı korunur. Ancak bebekler büyüdükçe anneye bu şekilde bağlı kalamaz ve çevrelerini araştırmak için ondan koparlar. Görülüyor ki ilk sosyal davranışların gelişim öyküsü, anneye bağlılık ve ondan kopma ile başlamaktadır.

Marlo Morgan

Bireylerin sosyal açlığa yol açan sosyal dışlanma deneyimlerinin, önyargılardan uzak sosyal kabul ve onaylanma deneyimlerinden oldukça farklı sonuçlar ve etkiler zincirini beraberinde getireceği aşikardır.

Howard Gardner

İtaatsizlik etmeye yönelik korku taşımak yerine insan, itaat etmeye gönüllü olmalı, hatta ona gereksinim duymalıdır. Kuvvetten korkmaktan kaynaklanan itaat, insan yüreğinden kaynaklanan bir itaate dönüştürülmelidir.

Erich Fromm

Ruh, yavaş ve karanlık bir doğumla ortaya çıkar, bedenin doğumundan daha gizemli olarak. bir insanın ruhu bu ülkede doğduğunda, onu uçmaktan alıkoyan ağlar vardır etrafında. bana milliyetten, dilden, dinden bahsediyorsun. ben asıl bu ağlardan uçarak sıyrılmaya çalışacağım.

James Joyce

Bıraktığında sana acı verecek kadar bir şeyi sahiplenme…

Woody Allen

İnsanlar benzerleriyle bütünleştiklerinde kendilerini güçlü hissederler. Aidiyet duygusu insanları bir arada tutan “çimentodur.

Temel Aksoy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: