Starfikir

Loading...

Batı ile ilgili söylenmiş güzel sözler

Batı sözleri,Batı ile ilgili anlamlı ve güzel sözler,Batı sözleri kısa

Batı ile ilgili söylenmiş güzel sözler
Loading...
98
09 Eylül 2016 - 7:11

Batı medeniyetinin insanlığa pompaladığı zevkçiliğin feci sonu zevksizliktir.
Muhammed Bozdağ
Hiçbir zaman Batı’daki aydını yetiştiren tipte Batılı eğitim görmedik.Doğulu eğitimimiz de Doğulu gibi değil.
İlber Ortaylı
Batı’nın eşitliği nisbidir. Aslında her alana müthiş bir eşitsizlik hakimdir.
Yavuz Bahadıroğlu
Batı kalbi, Doğu aklı öldürdü.
Muhammed İkbal
Yalnızca güneş mi; uçurtma da, doğudan yükselmiştir. Çinli rahiplerin ruhlarla buluşup gelecekten haber vermek amacıyla gökyüzüne saldığı uçurtma, denizciler tarafından Batı’ya götürüldüğünde bir oyuncağa dönüşür.
Sunay Akın
Türk toplumunun Tanrı Janus gibi iki yüzü var. Biri Batı’ya, biri Doğu’ya dönük. Biz hem ikisiyiz, hem hiçbiri. Bu iki güçlü yüz arasında kendi yüzümüz gittikçe silikleşiyor.
Zülfü Livaneli
Mustafa Kemal ne Batı taklitçisidir ne de Doğu mistiği. O, Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi toplumsal özü, yani Anadolu kültürü üzerinden inşa etmeye çalışmış bir devrimcidir.
Zülfü Livaneli
Doğu felsefesinin temelinde ”Ben taşa, toprağa karışacağım ve dünyanın bir parçasıyım” var. Batı’daysa doğayı değiştireceğim düşüncesi, doğaya müdahale istemi var.
Zülfü Livaneli
AB, Batı uygarlığını geliştirmek amacı ile yapılmış olan bir projedir. Ne var ki, bu proje Türkiye’ye bir ”uygarlığını değiştirme projesi” olarak dayatılmaktadır.
Aytunç Altındal
Kimseye karşı değilim her ülkede de sevdiğim takdir ettiğim arkadaşlarım vardır ama kültür olarak Batı vahşidir.
Oktay Sinanoğlu
Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiyedir.
Hakan Günday
Batı, tarihin en büyük günahıdır.
Roger Garaudy
Doğu der ki Batı’ya, güneşi fethetsen de,
Ruh gerçeği bendedir, madde yalanı sende.
Necip Fazıl Kısakürek
Bu günün Batı kültürüyle yetişmiş gerçek aydınları arasında, aşağılık duygusundan uzak küçük bir azınlık vardır ki bunların hepsi milliyetçi ve Türkçüdür.
Hüseyin Nihal Atsız
Batı her şeyin aslını bedava alır, sahtesini ise pahalı satar.
Selçuk Yaşar
Bugün Batı’dan gelenler ne bilimdir ne insaniyettir ne özgürlüktür ne de kadına saygı temeli üzerine kurulmuştur.Aksine bunlar,burjuvazinin uyuşturucu ve yozlaştırıcı aşağılık güçlerinin rezil hileleridir.
Ali Şeriati
Batı’nın yaptığı en büyük hile, neyin iyi neyin kötü olduğunu ancak kendilerinin bildiği konusunda dünyayı ikna etmeleridir.
Salman Sayyid
Batı dünyasıyla çok dikkatli ve bilinçli olarak ilişkilerimizi sürdürmek zorundayız. Düzelmeler ani olamaz, en iyi hekim olan zamana bırakılmalıdır.
İlber Ortaylı
Batı’nın yaşam tarzını değil, çalışma tarzını kabul etmek gerektiğini anlamadılar.
Aliya İzzetbegoviç
Benim ülkem biraz Doğu’dur biraz Batı’dır. Doğulu gözüyle bakarsan Doğu’nun bittiği yerdir. Batılı gözüyle bakarsan Batı’nın bittiği yerdir.Bitiktir.Herkese göre ötekidir Öteki olmak zordur.
Bülent Usta
Çağdaş ve gelişmiş denilen batı toplumu,yaşadığımız yüzyılı bir dünya savaşları dönemi yapmakla yetinmemiş,kendi içinde sürekli mutsuzluklar yaratarak kendi bireylerini kendisine yabancılaştırıp umutsuzluğun götüreceği en son iskeleye,ölüme sürüklemiştir.
Attila İlhan
Uygarlığımızı çağdaş ölçülerle yeniden değerlendirmesini bileceğiz. Batılılık bu . Yoksa yarım yamalak bir yabancı dil belleyip bir yabancı uygarlığın kuyruğuna eklenmek değil. Baksanıza canım,İngiliz de,Alman da,Fransız da batılı,biri ötekine benziyor mu?
Attila İlhan
Biz ha babam batı müziği dinliyor, çeviri roman okuyor, batılı gibi giyiniyor,bir türlü batılı olamıyoruz, adamlar Japon gibi yazıyor, Japon gibi yaşıyor, Japon gibi ölüyorlar, ama batıyı geçiyorlar.
Attila İlhan
Batı’dan gelen hiçbir ‘izm’ masum değildir.
Cemil Meriç
Batı her zaman senin bildiğin gibi barış ve adalet diyarı değildi, kadın ve erkek haklarının, doğanın üstüne titrenmiyordu. Senden bir önceki kuşaktan olan ben, bambaşka bir Batı tanıdım.
Amin Maalouf
Batı kültüründeki mutluluk bağımlılığının depresyon salgınına koşut gelişmesi, ironik olduğu kadar, apaçık bir gerçektir; tıpkı, zayıflığa duyulan hayranlığın obezite salgınına koşut gelişmesi gibi.
Elizabeth Farrelly

Loading...
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemizde yayınlanan yazıların telif hakları haber kaynaklarına aittir, lütfen izin almadan kopyalamayınız.