Sağduyu ile ilgili söylenmiş güzel sözler

Man with hand on head

sağduyu1
Man with hand on head

Herkesten verebileceği kadarını istemeliyiz. Otorite her şeyden önce sağduyuya dayanmalıdır. Sen kalkıp halkına, kendilerini denize atmalarını buyurursan ihtilal çıkar.
Saint-Exupéry
Tek bir şey olabilmek
Tek bir şeye varabilmek için çok yerde çok şey olmak
Bu bendeki sağduyudur.
Friedrich Nietzsche
Varsıllık ve güç , sağduyunun düşmanıdır. Bir buğday tarlasındaki kimi başakların dik durduğunu, kimilerinin de boynunu büktüğünü görmüyor musun? Dik duranların içi boştur. öyleyse, seni bana getiren, ve böylece Tanrı’nın yardımıyla sana varsıllık yollarını açan alçakgönüllülüğü elden bırakma.
Amin Maalouf
Sağduyu aklın kapıcısıdır, vazifesi; şüpheli fikirlerin ne içeri girmesine ne de dışarı çıkmasına mani olmaktır.
E.Rusaw
Bir şey sağduyunun ne kadar zıttı ise, kendine o kadar çok hayran çeker; en kötü şey, her zaman çoğunluğu okşayan şeydir.
Desiderius Erasmus
Ne bir kişi için prensip ve dürüstlüğün anlamını değiştirebilirsin ne de kendini veya beni, bencilliğin aslında sağduyu ve tehlikelere karşı duyarsızlığın da mutluluğun güvencesi olduğuna inandırabilirsin.
Jane Austen
Sağduyu, on sekizine kadar edindiğimiz önyargılar toplamıdır.
Albert Einstein
Şu günlerde pek çok insan ürpertici bir sağduyuyla ölüyor ve insanın pişman olmayacağı yegane şeyin yaptığı hatalar olduğunu ne yazık ki pek geç keşfediyor.
Oscar Wilde
Yüksek mevkilerde, sağduyuya az rastlanır.
Juvenalis
Sağduyu etkisiz kaldığında şeytan yardıma koşar!
Dostoyevski
İnsanı, kendinden daha az akıllı olduğu halde, daha fazla sağduyulu biriyle karşılaşmaktan çok rahatsız eden şey yoktur.
Don Herold
Çekici bir insan yaşlandığında da etkileyicidir, çünkü albeninin reçetesinde mistik oranlarda akıl, zarafet, sağduyu ve şeytan tüyü vardır.
Buket Uzuner
Duygularımızı kabul etmek zorundayız ama aynı zamanda öfkemizi ayarlamazsak sağduyumuzu yok edebileceğini unutmamalıyız.
Demi Lovato
Güçlüklerle karşılaşan, zor günler yaşayan küçük çocuklara umulmadık bir sağduyu gelir, bir de bakarsınız kafayı çalıştırıyorlar, zorlukların üstesinden gelmeye çabalıyorlar.
Roald Dahl
Sen sağduyuna bak; o zaman öteki duygular kendilerine bakarlar.
Lewis Carroll
Sağduyu, ata binen sarhoşa benzer; bir yandan biner, öteki yandan iner.
Martin Luther King
Biz, eğer millet ve tarih önünde herhangi bir hata işliyorsak, bunun sorumluluğunu vicdan ve sağduyumuzda hissetmekten ve ödemekten, hiçbir zaman çekinecek insanlar değiliz.
Atatürk
Sağduyuya sahip olunca, kendisinden bir fayda elde edilemeyecek hiçbir kötülük yoktur sanırım
Rene Descartes
Ne hınç, ne acı, ne de çekememezlik duyacaklardı. Çünkü olanakları ve arzuları her zaman, her noktada uyuşacaklardı. Bu dengeye mutluluk adını verecekler ve özgürlükleriyle, sağduyularıyla, kültürleriyle, ortak yaşamlarının her anında onu keşfetmesini, korumasını bileceklerdi.
Georges Perec
Günümüzün zehirlenmiş havası içinde insanların sağduyusuna seslenmek boşuna olur bence, insanlar neye lâyıksa onu elde ederler sonunda.
Albert Einstein
Sağduyu sahibi her insan yasalarda ne yazarsa yazsın, dürüst ve soylu olmak zorundadır.
Dostoyevski
Sağduyu, iş tulumunu giymiş dehadır.
Thomas Edison
Bazı doğrular sağduyuya cazip gelmeyebilir. Doğada lahanaya yer olduğu kadar yaban asmasına da yer vardır.
Henry David Thoreau
Katilin ruhu kördür ve insan her türlü sağduyudan yoksunsa güzel aşk ve gerçek iyilik diye bir şey olamaz.
Albert Camus
Bölünmüş bir dünyada, sağduyulu kalmaya çalışan ve herhangi bir takıma girmeyen adama duyulan kuşku, sonunda o insanın çarmıha gerilmesiyle sonuçlanıyordu.
Zülfü Livaneli
Tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasında ki farkı anlayabilme sağduyusu ver.
Marlo Morgan

Loading...