Algı ile ilgili söylenmiş güzel sözler

algı3
Herkes, seni göründüğün gibi algılar, sadece bazıları gerçekte ne olduğunu tecrübe ederler.
Niccolo Machiavelli
Her insan kendi görüş alanının sınırlarını, dünyanın sınırları olarak algılar.
Arthur Shopenhauer
Eğer bir şeyi problem olarak algılıyorsanız, algılamanız problemdir.
Joyce Chapman
Hepimiz kendimize yabancıyız, kim olduğumuzla ilgili algılarımız ise yalnızca başkalarının gözlerinin içinde yaşadığımız kadarıyla var.
Paul Auster
Toplumsal yaşam, başkalarının bizimle ilgili algıları ile bizim kendi gerçekliğimiz arasındaki uyuşmazlıklarla örülü. Temkinli olmaya çalıştığımız zaman aptallıkla suçlanıyoruz. Utangaçlığımız kendini beğenmişlik, başkalarını memnun etme isteğimiz dalkavukluk olarak algılanıyor. Bu yanlış anlamalara son vermek istiyoruz ama birden boğazımız kuruyor, ağzımızdan çıkan sözlerden hiçbiri asıl söylemek istediklerimiz olmuyor.
Alain De Botton
Bulutlarda olan çarpışma, sağır biri tarafından sadece yıldırım,kör biri tarafında ise sadece gök gürültüsü olarak algılanır.
George Santayana
Hiçbir şeyi kişisel olarak algılamadığında, gerçekten özgür olmuşsundur demektir.
Don Miguel Ruiz
Aşk, algı kapılarını açıp mantıklı düşüncenin üzerini örten bir uyaran değil mi… Acı gibi!
İclal Aydın
Değerlilik algısı kendini yeterli bulma ve olduğu kabullenmeden doğar.
Muhammed Bozdağ
Zihin anlamadığı her sıra dışı olayı çözünceye kadar tehdit olarak algılar.
Muhammed Bozdağ
Daha fazla kazanmak için daha çok çalışmanız gerektiği yaygın bir yanlış algılamadır. Sonuçta kazancınız eylemlerinizi değil, düşünce tarzınızı değiştirdiğiniz zaman artacaktır.
Brian Koslow
Sonuçta herkes görmek istediğini görür, herkesin algı kabı kendi gönlü kadar büyüktür.
Buket Uzuner
Gülümsemenin ne anlama geldiğini arkasındaki yüzü tanıdığınız zaman anlarsınız. Bunun dışında herkes gülümsemeyi görmek istediği gibi algılar.
Nathan Filer
Vicdan dediğimiz şey, içimizde alevlenen belli bir arzunun, dış dünya tarafından reddedildiğinin iç dünyamız tarafından algılanmasıdır.
Sigmund Freud
Algılarınızı belirli bir frekansa ayarlarsınız ve gördüğünüzü “bu dünya” olarak adlandırırsınız. İstediğinizde kendinizi başka frekanslara ayarlayabilirsiniz.
Richard Bach
Kim size mutlu olduğunu söylüyor ise ona kuşku ile bakın. Çünkü bilinç, mutluluğu sona erdiğinde algılar.
Mehmet Eroğlu
Gereksiz karşılaştırmalar, gerçekliği bozarak algılamamıza yol açar.Mutluluğun sırlarından birisi, şeylerden olduğu gibi hoşlanmak ve onları daha iyisi ile karşılaştırmamaktır.
Kemal Sayar
Algıladığımız dünya, bilinemez bir gerçekliğin, zihnin mimarisi içinde kırılmasından ibarettir.
Claude Lévi-Strauss
Çoğu durumda öfkeniz, gizli bilişsel çarpıtmalarınız tarafından oluşturulur.Depresyonda olduğu gibi, algılarınızın çoğunun anlamı saptırılmıştır; tek taraflıdır ya da sadece yanlıştır.Bu çarpıtılmış düşünceleri daha gerçekçi ve işlevsel olan diğerleriyle değiştirmeyi öğrendikçe daha az sinirli hissedecek ve kendi kontrolünüzü daha çok kazanabileceksiniz.
David Burns
Ne zaman ki, düşmanlarım çoğaldı,
Ne zaman ki iyiliğim kötülük olarak algılandı,
Anladım ki ben doğru yoldayım.
Şems-i Tebrizi
Algının kapıları temizlenirse, her şey insana olduğu gibi,sonsuz olarak gözükecektir.Çünkü insan, her şeyi mağarasının daracık çatlaklarından görecek denli kendisini kapatmıştır.
William Blake
Durumları kişisel algıladıkça, olanı göremedikçe, yorumlar yaparak yaşadıkça, etiketlere takılarak karşılık verdikçe sen olamazsın, sen olamadıkça gerçek olanı bulamazsın. Ben ihtiyacın olanın zaten sende durduğunu görüyorum. Sen ise dışarıda arıyorsun.
Aret Vartanyan
Etkin iletişimde bulunabilmek için hepimizin dünyayı farklı şekilde algıladığımızın ve bu algılamalarımızı diğerleriyle iletişimimizde rehber olarak kullandığımızın farkına varmalıyız.
Anthony Robbins
Her söz, ancak o sözü dinlemekte olan insanın algıladığı kadar bir anlam taşıyabilir.
John Ruskin
Her suçun kökeni, ya algıdaki bir sorun; ya sebeplendirmedeki bir sorun; ya da ani bir tutku nöbetidir.
Thomas Hobbes
Sorun asla korkunun kendisi değildir. Gerçek korku, onu algılamakla ilgilidir.
James J. Mapes
Gözler sadece beynin algılamaya hazır olduğu şeyleri görür.
Henri Bergson
Değerleriniz kararlarınızı etkilediği kadar algılarınızı da etkiler ve dünyayı anlama şeklinizi belirler.
Ahmet Şerif İzgören
Kişi eksikliklerini doyurmaya ne kadar eğilimliyse karşısındaki insanı bir araç olarak değil özgün ve kendi içinde bir amaç olarak algılaması, onu düşkünlükten, ödülden, kullanılabilirlikten bağımsız bir şekilde algılayabilmesi de o denli zorlaşacaktır.
Abraham Maslow
Hepimiz dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, kendi ön yargılı algılarımız vasıtasıyla gözlemleriz. Dolayısıyla gerçekten bilebileceğiniz tek şey kendinizsinizdir.

Loading...